Naše Biofarma » Farmy » Statek Tilia

Statek Tilia

Když projíždíte Hronovem, okamžitě Vás napadne spojení Jiráskův. Pak máte ještě 10 minut na to, abyste myšlenku dle vlastní fantazie plně rozvedli. Pak dojedete do Radešova, malé obce ve východních Čechách, kde hospodaří Ing. Jan Jirásek na Statku Tilia. Pan Jirásek pochází z Hronova, svou příbuznost s Aloisem však popírá. Já jsem přesvědčena, že i bez psaní se již nesmazatelně zapsal do historie českého ekologického zemědělství.

Radešov, číslo popisné 1. Stojím na Císařském statku, pojmenovaném podle skutečné události, kdy si stavení vybral k pobytu sám císař Josef II.  Statek Tilia (latinsky Lípa) získal své jméno dle 250 let starého stromu vysazeného zde právě na počest císaři. V této chráněné krajinné oblasti Broumovsko vznikají české biopotraviny, které si právem zasloužily několik ocenění v soutěži Česká biopotravina roku.  

Příběh pana Jiráska je jedinečný, osobitý a vzácný. Vystudovaný agronom se na základě vlastní negativní zkušenosti s konvenčním zemědělstvím a potravinami v něm vyprodukovanými rozhodl, že začne hospodařit "jinak". Několik let si pro svůj záměr připravoval půdu. Postupně získal pozemky v dnešní rozloze 100 ha, na kterých začal v roce 2005 ekologicky pěstovat první obiloviny. Dnes se kromě pěstování obilovin (zejména žita, špaldy, pohanky, ovsa), brambor, dýní Hokkaidó, cuket, rebarbory a malin, věnuje také sadařství a pěstuje netradiční druhy ovocných keřů, mezi které patří jeřáb červený, arónie, muchovník, rakytník, trnka a další. Pan Jirásek se však nespokojil s "pouhým" pěstováním plodin, ale rozhodl se svou produkci sám zpracovávat. V roce 2010 zahájil provoz vlastní pekárny a na trh dodává tři typy celozrnného žitného kváskového chleba, pohankové bezlepkové piškoty, netradiční druhy džemů a několik druhů zeleniny.

Dnešní nadprodukce nekvalitních potravin, monotónnost plodin a zaměření zemědělců primárně na ekonomický výsledek jsou témata, nad kterými Jan Jirásek často přemýšlí. Jeho přístup k zemědělství bych si dovolila stručně charakterizovat: produkovat méně, ale kvalitněji. Dodávat plnohodnotné zdravé potraviny je přesně to, oč usiluje a co jeho zákazníci oceňují. Jeho produkce je nesrovnatelná s potravinářským průmyslem, protože produkuje v malém měřítku. Namísto super moderních měřících technologií využívá svůj cit a zkušenost. Proto je například jeho chléb každý den trošinku jiný.

Pan Jirásek poskytuje celoročně práci 8 lidem, v sezóně se tento počet navyšuje. Jeho žitný kváskový chléb si můžete koupit po celé České republice. Pravidelně zaváží do Královéhradeckého, Libereckého kraje a do Prahy. Některé další bioprodejny si Tilia chléb oblíbili natolik, že si jej nechávají zasílat poštou. Suroviny si pan Jirásek pěstuje, zpracovává a mele na kamenném mlýně.  Několikrát za den se on a jeho lidé věnují kvásku, který je neodmyslitelnou součástí kvalitního chleba. "Náš kvas má 5 let a my se staráme, aby zůstal živý a odolný. Mikroorganismy v něm obsažené trénujeme, aby nezlenivěly. Díky tomu, je každý chléb unikátní a obsahuje opravdu silné mikroorganismy, které svou sílu předávají dál", říká Jan Jirásek. Kvásek tvořený pouze celozrnnou žitnou moukou a vodou je názornou ukázkou toho, že v jednoduchosti je síla. Pochopitelně tématika kvásku je jen zdánlivě jednoduchá.  Z vyprávění pana Jiráska hned pochopíte, že za poctivým kváskovým chlebem stojí jak odborná znalost, tak obrovská trpělivost a zkušenost. Pouze pan Jirásek a jeho pekaři přesně vědí, co jejich kvásek potřebuje; jaký poměr mouky a vody, kdy přikrmit, jakou teplotu, kolik času ... To vše se jim stále daří a pravidelně tak zásobují 1000 domácností denně.

Jsme hrdí, že se pan Jirásek zapojil do projektu NAŠE BIOFARMA a že vám můžeme nabídnout s láskou vypěstované biopotraviny ze statku Tilia v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.  Pro začátek začínáme s minoritními plodinami jako je červená pšenice a jednozrnka.

 

Produkty

Česká červená pšenice NAŠE BIOFARMA 500 g

Česká červená...

Červená pšenice byla vypěstována na ekofarmě pana...

 
Česká jednozrnka NAŠE BIOFARMA 500 g

Česká jednozrnka...

Česká jednozrnka NAŠE BIOFARMA vyrostla na statku...

 

Kontakt

Radešov 1
549 54, Police nad Metují

Ing. Jan Jirásek
Tel.: 491 42 13 16
E-mail: www.statektilia.cz