Naše Biofarma » Farmy » Farma Moravcovi

Farma Moravcovi

Okolí Dobrušky je nádherná zvlněná krajina, rozptýlená stavení, spleť cest a cestiček; přesně tak jsem si představoval kraj Jiráskových Zapadlých vlastenců. Také farma Moravců je kouzelná. Na jednom z prvních bio letáků je právě její fotografie. Statek, dřevěná zvonička, zahrádka – hotová idylka. Hospodařit na menší výměře a chovat dojné krávy, každé ráno i večer je dojit, je pro mnohé z nás nepředstavitelný způsob života.

Pan Moravec na části pozemků pěstuje pšenici špaldu, kterou dodává do PRO-BIO, s.r.o. dále si pěstuje krmné plodiny, oves a někdy hrách, případně brambory. Také je možné od něj koupit bio mléko přímo ze dvora.

Letos v době, kdy celé jaro byla zima, velká část ptáků živících se hmyzem nevyvedlo své mladé, protože měli nedostatek potravy. Pro „Moravcovy“ vlaštovky to neplatilo, protože v teplé stáji se mouchy množily stejně jako dříve.

Pro přiblížení jejich životní filosofie a vztahu k přírodě uvedu tento příklad. Pan Moravec se při naší návštěvě domlouval se synem Radkem na práci, kterou je potřeba udělat a synovi říká: „Večer jsem kousek louky nedosekal, protože tam vyběhla srna – asi tam má srnče, do rána ho odvede a potom to dosekáme.“

Louky okolo farmy jsou velmi členité, spíše to jsou velké zahrady se spoustou ovocných stromů okolo rozptýlených stavení. Krajina je samý lesík, remízek, potůček, strouha…

Když otec se synem sklízeli seno, uvědomil jsem si, jaký je to dar pro místní obyvatele, krajinu, louku… Traktory jezdily krokem a pánové bezchybně vysekávali a obraceli každý kousek louky. Bravurně se vyhýbali stromům a potůčkům, které nikde nerozjezdili.
Teprve teď jsem si uvědomil všechny ty souvislosti a výhody malých farmářů pro „nás sousedy“, pro krajinu a všechny živé tvory v ní.

Ing. Martin Hutař, zakladatel a spolumajitel společnosti PRO-BIO, s.r.o.

 

Kontakt

Podbřezí - Lhota 85
Dobruška

Jan Moravec
E-mail: eko.farma@tiscali.cz