Naše Biofarma » Farmy » Farma VH AGROTON, s.r.o.

Farma VH AGROTON, s.r.o.

V krásné kopcovité krajině na okraji Ždánického lesa v obci Velké Hostěrádky se nachází ekologická farma společnosti PRO-BIO, s.r.o. Malebné prostředí jižní Moravy nedaleko Břeclavi je jako stvořené pro šetrné ekologické zemědělství, farma sousedí s bio vinaři Veritas s.r.o. a v blízkém okolí hospodaří další ekologičtí zemědělci. Naši farmu mají na starosti manželé Urbánkovi, kteří pečují o její každodenní chod.

Na prvních 120 ha jsme začali hospodařit v roce 2008. Postupně jsme farmu rozšiřovali o další pozemky.  Dnes má farma 366 ha orné půdy – všechny v ekologickém zemědělství. Těší nás, že můžeme nabízet kvalitní bioprodukty z vlastních ekologicky vypěstovaných surovin. Tyto suroviny pokryjí asi 15-20% naší celkové spotřeby pro výrobu.

„Když se nám podařilo koupit farmu, měl jsem z toho velkou radost. Protože si konečně můžu vyzkoušet hospodařit v oblasti, kde něco roste i před očima,“ říká spolumajitel a jednatel firmy Ing. Martin Hutař. Na farmě pěstujeme špaldu, pšenici, pohanku, oves nahý, apod. Zkoušíme pěstovat i netradiční čirok. Čirok pochází původně z teplých oblastní severovýchodní Afriky. Je velmi odolný vůči suchu, teplomilný a v teplém klimatu jižní Moravy je šance, že se mu bude dobře dařit. Čirok je přirozeně bezlepková plodina, vhodná pro celiaky. Používá se na přípravu kaší, příloh a z mouky se pečou placky či bezlepkové pečivo. V loňském roce nám čirok bohužel sklidilo ptactvo. Letos jsme výsevek navýšili, sklidili první vlastní výpěstky, namleli a zákazníkům představujeme náš nový produkt - čirokovou mouku. Někdy v blízké budoucnosti bychom chtěli farmu a tím i ekologické zemědělství přiblížit veřejnosti, aby si lidé skutečně mohli na „normální“ ekologické zemědělství sami „sáhnout“!

Při farmaření se stále učíme něco nového, což přináší obrovské zážitky. Každý rok je zcela jiný. Učíme se reagovat na dané situace, někdy se nám povedou opatření, která podpoří růst, výnos nebo kvalitu, jindy musíme pátrat, proč se nám to nezdařilo a jak to vymyslet příště. Ekologické zemědělství je velké dobrodružství. 

Na farmě se již druhým rokem věnujeme monitorování ptáků – druhová pestrost i vyskytované množství. Takovým tajným snem je navrácení do místní krajiny vzácnou koroptev polní, která zde kdysi bývala v hojných počtech. Pokud se nám to podaří, bude to krásná odměna za kvalitní ekologické hospodaření.

V budoucnu by se naše farma měla stát místem setkávání zájemců o ekologické zemědělství a biopotraviny. Naším plánem je z tohoto místa vytvořit ekologickou farmu s možností ubytování, kde rodiny s dětmi budou moci na vlastní oči spatřit, odkud pocházejí a jak se pěstují zemědělské plodiny a jak žijí hospodářská zvířata. Tuto osvětově-vzdělávací činnost chápeme jako velmi důležitou a věříme, že napomůže správnému vnímání ekologického zemědělství v naší krajině a jeho podpoře.

Ing. Martin Hutař, zakladatel a spolumajitel společnosti PRO-BIO, s.r.o.

 

Produkty

Česká pohanka lámanka NAŠE BIOFARMA 400 g

Česká pohanka...

Pohanka lámanka pochází ze zrn vypěstovaných na...

 
Česká špalda loupaná NAŠE BIOFARMA 500 g

Česká špalda...

Špaldová zrna jsme pro vás vypěstovali na naši...

 
České špaldové kafe mleté NAŠE BIOFARMA 300 g

České špaldové kafe...

Špaldu pro Špaldové kafe jsme pro vás vypěstovali...

 
České špaldové kernotto NAŠE BIOFARMA 500 g

České špaldové...

Špaldová zrna na přípravu kernotta jsme pro vás...

 
Česká dvouzrnka NAŠE BIOFARMA

Česká dvouzrnka...

Původní nepřešlechtěný druh pšenice. Pochází z...

 
Česká čiroková mouka NAŠE BIOFARMA

Česká čiroková...

Přirozeně bezlepková mouka, pochází z naší...

 
České hořčičné semínko NAŠE BIOFARMA

České hořčičné...

Hořčičné semínko pochází z naší vlastní...

 
Další produkty

Kontakt

Velké Hostěrádky 224
691 74 Velké Hostěrádky