Naše Biofarma » Aktuality » Ekofarma VH Agroton a její věrní správci

Ekofarma VH Agroton a její věrní správci

středa, 23. dubna 2014

Maruška a Cyril Urbánkovi, farma Velké Hostěrádky

Ekofarma VH Agroton ve Velkých Hostěrádkách je bez nadsázky vlajkovou lodí ekologického hospodaření společnosti PRO-BIO.

Nejenže zde pěstujeme plodiny pro potřeby našeho bio mlýna ve Starém Městě pod Sněžníkem, ale především zde v praxi uplatňujeme principy ekologického zemědělství, které už mnoho let propagujeme.

Správci ekofarmy VH Agroton jsou Maruška a Cyril Urbánkovi, jejichž životní příběh je stejně pestrý jako jejich práce. Poznali se už jako spolužáci na střední zemědělské škole a v příštím roce oslaví krásné třicetileté výročí svatby. Oba pochází z vesnic nedaleko Velkých Hostěrádek. Po ukončení školy pracovali až do sametové revoluce ve sloučeném JZD Obránců Míru. Poté, co se JZD rozpadlo, a vztahy v zemědělství byly nejasné, odešli oba do soukromých firem. V roce 2006 našel kamarád Cyrila inzerát na místo předsedy Zemědělského družstva Velké Hostěrádky. Cyril se spíše z hecu přihlásil a místo skutečně získal. V té době nebylo družstvo ekonomicky prosperující. Cyril byl nucen přistoupit k nepopulárním řešením -  zrušit živočišnou výrobu a propustit nadbytečné zaměstnance.

Na počátku roku 2007 se seznámil s Ing. Martinem Hutařem, majitelem firmy PRO-BIO, s.r.o. a společně začali hledat cestu, jakým způsobem navázat na hospodaření předluženého zemědělského družstva. Postupným vývojem byla založena společnost VH Agroton a ZD vstoupilo do likvidace.

Maruška pracuje v administrativě ekofarmy od roku 2011 a jak Cyril říká, nikoho jiného než svoji ženu by už v kanceláři nechtěl. Na ponorku totiž netrpí -  jejich pracovní činnosti jsou do značné míry odlišné a na základních věcech se perfektně shodnou. Dobré vztahy udržují i s místními obyvateli. Lidé si mohou „ze dvora“ koupit prasátko, ovečku nebo med od včeliček. Zvířata, byť (zatím) bez bio certifikátu, jsou chována způsobem vyhovujícím principům ekologickému zemědělství. Firma, dle možností, dává sponzorské dary na místní plesy, dodává myslivcům krmení pro zvěř a spolupracuje s místní MŠ, kdy se děti  seznamují s chodem farmy a zvířátky na statku.

Principy ekologického zemědělství Cyril respektuje, ale jedna věc pro něj představuje skutečnou výzvu. Protože má rád pořádek (jako doma, tak i na poli), trápí ho plevely. Přeci jen to není tak jednoduché, jako v konvenčním zemědělství, kde lze použít koktejl pesticidů a je vystaráno.  V ekologickém zemědělství to zkrátka funguje jinak. Když se ale věci daří i bez chemie, má z toho upřímnou radost. Například čisté pole přede žněmi nebo dobrý výnos pšenice.

Kromě Urbánkových má farma tři další trvalé zaměstnance – dva traktoristy (polaře) Vlastu a Dalibora, a Honzu, který má na starosti ovečky, prasátka a v době žní obsluhuje posklizňovou linku. V době prázdnin, kdy je třeba pomoci s výsekem trav a úklidem v areálu farmy, přichází na řadu brigádníci.

Maruška s Cyrilem jsou na farmě spokojeni. Jejich děti jsou už dospělé, proto je netrápí, že chod jejich domácnosti se musí po převážnou část roku přizpůsobit potřebám práce na farmě.  Budoucí plány vidí pozitivně: „Jednoho krásného dne bude farma jako lusk, z nás budou stařečci, ale pro další generaci to bude přínosné“, končí s úsměvem náš hovor Maruška Urbánková.